Fitim Salihu

Fitim Salihu, është përkthyes artikujsh, kapitujsh e librash shqip-anglisht dhe anglisht-shqip. Ai është studiues i spikatur i marrëdhënieve ndërkombëtare, neokolonializmit dhe filozofisë së historisë. Fitimi, shkruan editoriale dhe analiza politike. Ai një kohë të gjatë udhëhoqi organizatën studentore aktiviste "Klubi Politik i Studentëve" dhe vazhdimisht merret me qytetari aktive. Gjatë vitit 2015, ai punoi si redaktor për kulturë në të përditshmen Zëri.info në Prishtinë. Pos gjuhës amtare, flet rrjedhshëm edhe anglishten dhe mjaftueshëm spanjishten e turqishten.
 • Filmi s’ka kuptim pa filozofinë

  Ne ia parashtruam pyetjen se cili është raporti mes kinemasë dhe filozofisë? E pyetëm se sa gjen shprehje filozofia në kinematografi? Kjo është një temë që sot gjerësisht shtjellohet nga qarqet akademike të filmit, si edhe ato të filozofisë. Për këtë pyetëm Isa Qosjen, profesor dhe regjisor, Arlind Qorin,...
 • “Zërat e pafajshëm” të fëmijërive të këputura

  Analizë e filmit meksikan "Zërat e pafajshëm" me temë nga lufta civile në Salvador dhe rekrutimi i të miturve në radhët e Ushtrisë....
 • Sharmi diskret i borgjezisë

  Filmi “Sharmi diskret i borgjezisë” fitoi çmimin Oskar si filmi më i mirë i huaj. Vetë Bunjueli e quajti si pjesën e dytë të një trilogjie që nis me “La Voie lactée” më 1969 dhe mbaron me “Le fantôme de la liberté” më 1974....
 • “Birdman” Perverti i Martin Eden-it

  “Birdman” është film i vitit 2014 i regjisorit të njohur meksikan, Alejandro González Iñárritu. I nominuar në 9 kategori për çmimet “Oscar” të këtij edicioni. Bashkë me “The Grand Budapest Hotel”, më së shumti. Fitues në 4 prej tyre, më së shumti, po aq sa “The Grand Budapest Hotel”,...
 • U linda në këtë kohë për të mos qenë kurrë i lirë!

  Mandingoja është roman i Kajll Onstotit i shkruar në vitin 1957 që paraqet një histori raciale të qëmotshme në jugun e ShBA-së. Në atë roman u bazua filmi amerikan me po atë titull i regjisorit Riçard Flleshër, i prodhuar më 1975. Regjisori Kuentin Tarantino vite më pas do e...
 • Kujtimi Që Nuk Vdes për Patriotin Dëshmor, Vdes për 'Patriotin' Haraçxhi

  Sot, në përkujtim të 17 vjetorit të daljes së parë publike të UÇK-së, paskan folur dy nga ata të tre që folën atë 28 nëntor të 1997-s në Llaushë të Drenicës – Rexhep Selimi e Daut Haradinaj. I treti, Mujë Krasniqi, ra dëshmor gjatë luftës. Mujë Krasniqi ka vdekur,...
 • 'Esperanza' e Pashpresë!

  “Tamango” është një produksion filmik francezo-italian i vitit të largët 1958. I realizuar 56 vjetë më parë, filmi sjellë të plotë e të plotësuar pamjen e shfrytëzimit racial në botë, i cili nuk kishte marrë fund de jure as në atë kohë. Nën regjinë e Xhon Berrit – një regjisori të...
 • Nesër ka me kon' dje!

  Po, nesër ka për të qenë dje! Nesër, kur zhvillohet seanca e Kuvendit asgjë nuk do të ndryshojë. Avazi i vjetër ka për të vazhduar! Ky shkrim nuk i drejtohet asnjë partie (jo)politike në veçanti, por të tërave gjithunji dhe sistemit ku janë strehuar.   Avazi i njëjtë, përkundër...
 • 7 Shkronja

  Universiteti në Kosovë, për dekada të tëra – pos që ka shërbyer në nxjerrjen e kuadrove të reja profesionale – poashtu ka qenë foleja e lëvizjeve për çlirim kombëtar dhe drejtësi shoqërore. Universiteti jepte siparin e të gjitha transformimeve të mëdha historike të Kosovës. Pas luftës, sistemi politik nuk...

Enter your email address to subscribe to THEFrontliner.net and receive notifications of new posts by email.