• Filmi s’ka kuptim pa filozofinë

  Ne ia parashtruam pyetjen se cili është raporti mes kinemasë dhe filozofisë? E pyetëm se sa gjen shprehje filozofia në kinematografi? Kjo është një temë që sot gjerësisht shtjellohet nga qarqet akademike të filmit, si edhe ato të filozofisë. Për këtë pyetëm Isa Qosjen, profesor dhe regjisor, Arlind Qorin,...
 • “Zërat e pafajshëm” të fëmijërive të këputura

  Analizë e filmit meksikan "Zërat e pafajshëm" me temë nga lufta civile në Salvador dhe rekrutimi i të miturve në radhët e Ushtrisë....
 • Sharmi diskret i borgjezisë

  Filmi “Sharmi diskret i borgjezisë” fitoi çmimin Oskar si filmi më i mirë i huaj. Vetë Bunjueli e quajti si pjesën e dytë të një trilogjie që nis me “La Voie lactée” më 1969 dhe mbaron me “Le fantôme de la liberté” më 1974....
 • “Birdman” Perverti i Martin Eden-it

  “Birdman” është film i vitit 2014 i regjisorit të njohur meksikan, Alejandro González Iñárritu. I nominuar në 9 kategori për çmimet “Oscar” të këtij edicioni. Bashkë me “The Grand Budapest Hotel”, më së shumti. Fitues në 4 prej tyre, më së shumti, po aq sa “The Grand Budapest Hotel”,...
 • KOMENT: Filmi 'Intervista'

  Ç’farë e bënë të madh një film që është qartësisht i trilluar? Sepse aty luhet me nocionet absurde të udhëheqësve tiranik të botës – që gazetarët fshehurazi punojnë për CIA-n, një supozim i cili mbart pasoja tragjike. Reporteri James Foley, koka e të cilit iu pre nga ISIS në...
 • 'Esperanza' e Pashpresë!

  “Tamango” është një produksion filmik francezo-italian i vitit të largët 1958. I realizuar 56 vjetë më parë, filmi sjellë të plotë e të plotësuar pamjen e shfrytëzimit racial në botë, i cili nuk kishte marrë fund de jure as në atë kohë. Nën regjinë e Xhon Berrit – një regjisori të...
 • The Crypto Tools & The Snowden Film

  Most of the American public is probably not familiar with journalist Laura Poitras, however she played an integral role in the publication of the NSA files leaked by Edward Snowden. Snowden contacted  Poitras via an anonymous email and began to provide details of the leak he was going to provide...
 • A Thousand Times Good Night

  Here is the preview for a A Thousand Times Good Night with Juliette Binoche playing the role of a female war photographer and photojournalist.  Two of Zoriah Miller photographs are in this preview and you will see many more of them in the film. “It was really a pleasure to...
 • E DREJTA E KOSOVËS NË NOMINIMIN E FILMIT PËR 'OSCAR'

  ÇFARË DO TË MUND TË PËRFITOJMË NGA NOMINIMI PËR “OSCAR”? Lajmi më i mirë i dhënë së fundi nga mediet tona për Qendrën Kinematografike të Kosovës mbetet mundësia tash e tutje e ndonjë filmi kosovar, për t’u nominuar për çmimin “OSCAR”, në kategorinë e filmit më të mirë të...