Film

 • Filmi s’ka kuptim pa filozofinë

  Ne ia parashtruam pyetjen se cili është raporti mes kinemasë dhe filozofisë? E pyetëm se sa gjen shprehje filozofia në kinematografi? Kjo është një temë që sot gjerësisht shtjellohet nga qarqet akademike të filmit, si edhe ato të filozofisë. Për këtë pyetëm Isa Qosjen, profesor dhe regjisor, Arlind Qorin,...
 • Sharmi diskret i borgjezisë

  Filmi “Sharmi diskret i borgjezisë” fitoi çmimin Oskar si filmi më i mirë i huaj. Vetë Bunjueli e quajti si pjesën e dytë të një trilogjie që nis me “La Voie lactée” më 1969 dhe mbaron me “Le fantôme de la liberté” më 1974....
 • “Birdman” Perverti i Martin Eden-it

  “Birdman” është film i vitit 2014 i regjisorit të njohur meksikan, Alejandro González Iñárritu. I nominuar në 9 kategori për çmimet “Oscar” të këtij edicioni. Bashkë me “The Grand Budapest Hotel”, më së shumti. Fitues në 4 prej tyre, më së shumti, po aq sa “The Grand Budapest Hotel”,...
 • 'Esperanza' e Pashpresë!

  “Tamango” është një produksion filmik francezo-italian i vitit të largët 1958. I realizuar 56 vjetë më parë, filmi sjellë të plotë e të plotësuar pamjen e shfrytëzimit racial në botë, i cili nuk kishte marrë fund de jure as në atë kohë. Nën regjinë e Xhon Berrit – një regjisori të...