Hashim Thaçi

 • Biden në Kosovë dhe të Pathënat për ndikimin e vizitës së tij

  zv.Presidenti Biden po vjen në Kosovë për të mbështetur zgjerimin territorial të Malit të Zi, një vend i cili pavarësisht presioneve nga Beogradi dhe Moska, këtë vit është anëtarësuar në NATO, e si shpërblim me sa duket amerikanët kanë vendosur t'i japin Malazezëve ca troje shqiptare....
 • Kosovo, a Tale of Two Cities: the Criminals and Citizens

  The freedom is still crushed by the weight of oppression in ‪‎Kosovo’s warlord rule of crime. Kosovars may possess talents of the highest order, yet for them, it seems like there is no path of fame or distinction opened. Apparently for now, they cannot hope to attain those privileges...
 • In Freedom of the Press at least, Kosovo is the worst of the Balkans

  Based in Pristina, the Association of Journalists is weak and compromised: Kosovo was once ranked eightieth out of 180 countries in a Reporters Without Borders press freedoms index yet as the crisis of suppression deepens the rank sinks lower with every passing year as violations of the press and...
 • Konflikti i ‘Gazetarëve’ pa Etikë

  Palët e përfshira në konfliktin e këtyre ditëve, janë moralisht të papastër. Kryeministri është një politikan dokumentueshëm i korruptuar dhe dukshëm i paedukatë e i mangët në aftësitë e tija për të komunikuar me publikun. Kryeredaktori Kajtazi, është profesionalisht i korruptuar. ...
 • Kosova, Fole e të arratisurve të Krimit në Evropë

  Lista e të dyshurave për përfshirje në krim të organizuar dhe korrupsion vazhdon pambarim, që nga Presidenti i ardhshëm, Kryeministri, deri tek ministra dhe deputetë, zyrtarë policorë e disa nga kryetarët lokalë në të gjithë vendin....
 • Albin Kurti, kjo nuse e stabilitetit politik!

  Po atë vit, partia ‘Vetëvendosje’ kishte hyrë në sistemin e trumbetuar si të padrejtë dhe të kapur nga SHIK-u i Hashim Thaçit, sipas tyre. Çfar i motivoi këta që t’i legjitimojnë të gjithë këtë sistem të padrejtë dhe kriminal, pse duhej të punësoheshin në një sistem të kapur nga...
 • Kosova e Terrorizuar III

  Hoxhollarët nuk e kishin mbështetur PD-në e Aganit, apo ndryshe partinë në pushtet të kryeministrit në detyrë, Hashim Thaçit, aktualisht njëri nga zëvendëskryeministrat dhe ministër i punëve të jashtme të Kosovës....
 • EU judges sentence 11 Kosovo Albanians for war crimes

  Judges of the EU Rule of Law Mission (EULEX) in Kosovo issued verdicts in the Drenica I and Drenica II cases on Wednesday and sentenced 11 Kosovo Albanian men to prison. Lawmakers in Kosovo on Wednesday voted 89-22 to create an EU-backed court that will investigate crimes committed by...
 • Grupet e krimit nga Kosova të punësuar të nxisin konfliktin në Maqedoni?

  Një konflikt i armatosur shpërtheu në mëngjesin e së shtunë në periferi të qytetit të Kumanovës i populluar me shumicë etnike shqiptare, këto zhvillime kanë të ngjarë në prag të një kohe kur Perëndimi ka thelluar shqetësimin mbi stabilitetin në Maqedoni, ku qeveria është në litarë nga akuzat e...